Ant-1090

Z Poznámkový blok
Přejít na: navigace, hledání

Anténa pro ADS-B

Při hledání jsem našel tento pěkný a přitom jednoduchý návod na výrobu koaxiální kolineární antény. Proto přikládám zjednodušený překlad:

Vlastní anténa je tvořena z koaxiálního kabelu 75 Ohm. Dále bude potřeba izolační páska a F konektor. Pro vnější montáž ještě trubka z vnitřním průměrem 12mm z jedné strany zakončena proti vniknutí vody a třmeny pro uchycení. Také vodotěsnou krabičku pro uložení zesilovače. Osobně jsem použil plastovou trubku na vodu PN16, PP-R 25x3,5 a krabičku o rozměrech 120x75x50 viz obrázek na konci.


Základním prvkem antény je koaxiální kabel o délce která vychází z vlnové délky kmitočtu který chceme přijímat. Vlnová délka se počítá ze vzorce:

lambda = c / f

     kde

c = rychlost elektromagnetického signálu ve vakuu, tj. c = 300 000 [milionů metrů za sekundu]
f = je požadovaná frekvence [v milion Hz -> MHz], v našem případě pro příjem ADS-B f = 1090 MHz

Z toho nám v našem případě vyjde že lambda se rovná 275 mm.

Základní délka jednoho prvku je polovina vlnové délky snížena o faktor rychlosti koaxiálního kabelu - činitel krácení (rychlost elektromagnetických vln v koaxiální kabel je nižší). Proto délka může být mírně rozdílná dle typu koaxiálního kabelu. Vlastní vzorec pak vypadá:

L (mm) = 0,5 * lambda * činitel krácení

Pro:
 Belden 125-Cu 7mm    : 0,5 * 275 * 0,81 = 111,3
 Belden 121-Al PE 5mm : 0,5 * 275 * 0,84 = 115,4
 RG-59U/48FA slim 5mm : 0,5 * 275 * 0,85 = 116,8

Adsb-prvek.gif

Prvně si připravíme prvky. Je třeba aby středový vodič byl z každé strany cca o 2 až 3 cm delší. Jednotlivé prvky následně zasuneme "na střídačku" do sebe tak že středový vodič jednoho prvku zasuneme na stínění druhého prvku a naopak. Mezi ně vložíme též izolační pásku, aby se zabránilo zkratu mezi stíněním jednotlivých prvků. Počet prvků je vhodné vždy odvodit z druhé odmocniny, to jest počet prvků: 2, 4, 8, 16.

ADSB-prvky.gif

Jeden konec antény je vhodné zakončit odporem 75 nebo 50 ohmů podle impedance vlastního kabelu. Druhý konec, již vlastní svod, doporučuji nechat delší, aby vyšel do do krabičky ze zesilovačem. Při 16-ti prvcích pak má anténa délku necelé 2m. To znamená že vlastní trubka je pak potřeba o délce 2m.

Adsb-zakonceni.jpg
Adsb-antena.jpg

Poznámky na závěr

ADSB-antena2.jpg

Nikdo není dokonalý a já oto více. Proto po zkušenostech z reálnou instalací jsem dospěl k několika upřesněním:

  • Zkoušel jsem i též i jiný typ antény, ale potvrdil jsem si, že tato model je pro domácí výrobu nejvhodnější.
  • V praxi postačuje anténa z 8 prvky. To jest délka trubky 1m.
  • Plastová vodovodní trubka je levná a dostupná. Ale je pružná a při větru se může kývát. To pak není úplně vhodné, zejména na větrném místě. Proto jsem ji nahradil laminátovou tyčí 16x12mm o délce 1m. (Pozor, tyč nesmí obsahovat uhlík !)


ADSB-zesilivac.jpg